Przepis na kozackie pâté ? | Warsztaty w ramach kampanii To Jest Nasz Drób

Nie pamiętam ile lat temu mięso zniknęło z mojego domu. Różne były tego powody, jeden z pewnością przeważający: nie chciałem tracić czasu/poświęcać energii na szukanie jakościowego mięsa, a nie chciałem też jeść mięsa przypadkowego. Przez krótki czas próbowałem wymagać/oczekiwać tego (i innych założeń, które przyjąłem w domu/swoim życiu) od knajp, ale życie szybko zweryfikowało, że albo będę odwiedzał w kółko tylko te same 3 restauracje, spełniające przyjęte kryteria, albo jednak poluzuje obostrzenia, przynajmniej co do jedzenia na mieście.
I tak funkcjonuje od paru lat, dobrze mi z tym, balansując domowym jedzeniem to, co zjem na mieście, ale czy ma się to zmienić czy nie, lubię też mieć porządek w głowie. Sporo się zmieniło od podjęcia tamtych decyzji.

W momencie otrzymania zaproszenia na warsztaty w ramach kampanii „To jest nasz drób! Wysoka jakość, europejska gwarancja„, pomyślałem: sprawdzam! Zrobię to! Zweryfikuje, odświeżę swoją wiedzę/przekonania na temat drobiu, bo czy może być lepsza okazja ku temu?
Warsztat poprowadziły dwie, pełne wybuchowej energii osoby, Cristina Catese i Chef Sebastian Krauzowicz.

My byliśmy #teamCatese a jako danie do zrobienia wybraliśmy wspomniane w tytule pâté, i kurcze (dosłownie!) wyszło nam! I to jeszcze jak! Mógłbym je jeść bezpośrednio z miski (nie żebym tak robił;>).
Przepis znajdziesz dalej w tekście.

Nie zanudzając Cię, kilka rzeczy, które wypisałem sobie z otrzymanych materiałów:
„Polskie zakłady przetwórstwa mięsa drobiowego są obecnie uznawane za jedne z najnowocześniejszych w UE, a konkurencyjność polskiej branży drobiarskiej ciągle rośnie”.

„Dotychczasowe osiągnięcia sektora drobiowego w tym obszarze są imponujące: obecne normy mające zastosowanie do mięsa drobiowego w UE należą do jednych z surowszych na świecie.”

Dobrostan zwierząt – cel, który wiąże się z wieloma obowiązkami”
W UE drób rzeźny jest hodowany w dużych stadach w systemie podłogowym, a nie, jak się często zakłada, w systemie klatkowym.”

„Znakowanie – System Gwarantowanej Jakości Żywności (QAFP)
QAFP – system gwarantujący jakość m.in. mięsa drobiowego, która jest wynikiem szczegółowych obowiązków producentów żywca, gwarantujących cechy charakterystyczne w procesie produkcji.
System Gwarantowanej Jakości Żywności – QAFP”


„Jako alternatywę dla przechowywania w szczelnie zamkniętym pojemniku, warto rozważyć umieszczenie mięsa drobiowego w marynacie z oliwy, ziół i przypraw, która uchroni je przed utlenianiem i nada mu bardziej wyrazisty smak.”
Od WTF’a: zapominam o tym a to przecież tak prosty a skuteczny patent!

Poniżej jeszcze coś pod rozkminkę:
Pięć faktów kryjących się za rozpowszechnionymi mitami na temat drobiu w UE

Fakt 1: Europejskie kurczęta i indyki są hodowane wyłącznie w systemie ściółkowym w ramach chowu ekstensywnego
W całej Unii Europejskiej system ściółkowy stanowi jedyną formę hodowli na potrzeby produkcji mięsa drobiowego. Ptaki mają zagwarantowane odpowiednie warunki do dziobania, drapania i przestrzeń do swobodnego poruszania się.

Fakt 2: Europejski drób jest wolny od hormonów
Stosowanie hormonów i stymulatorów wzrostu w hodowli jest od dawna zakazane w całej UE. W celu zoptymalizowania procesu chowu, producenci stosują obecnie znacznie skuteczniejszą i jednocześnie przyjazną dla zwierząt metodę: wykorzystanie współczesnych, silnych i zdrowych ras drobiu, co w połączeniu ze zbilansowaną paszą i optymalnymi warunkami środowiskowymi umożliwia produkcję wysokiej jakości mięsa po przystępnych cenach.

Fakt 3: Europejski drób jest wolny od pozostałości antybiotyków
Antybiotyki mogą być podawane wyłącznie z przepisu lekarza weterynarii i „w ilości tak małej jak to możliwe, ale tak dużej, jak to konieczne”.

Fakt 4: Europejski drób nie jest poddawany procesowi nastrzykiwania
Konsumenci w UE mogą mieć pewność, że dokonują zakupu czystego mięsa mięśniowego, nienastrzykiwanego wodą. Przetworzone produkty drobiowe, takie jak mięso marynowane, poza przyprawami i innymi składnikami, mogą zawierać również dodatek wody. Wszystkie dodatki muszą być wymienione na etykiecie. Oczywiście, przetwory drobiowe są również regularnie poddawane surowym kontrolom.

Fakt 5: Nie należy myć surowego drobiu przed gotowaniem
Krótkie płukanie pod bieżącą wodą – w przeciwieństwie do późniejszej obróbki termicznej mięsa – nie eliminuje drobnoustrojów występujących zawsze w surowej żywności. Nawet niewielki rozprysk wody podczas mycia drobiu może natomiast doprowadzić do przeniesienia mikroorganizmów na sąsiednie pokarmy, które później są spożywane na surowo. O wiele ważniejsze jest, aby zawsze dobrze gotować mięso drobiowe (w wystarczająco wysokiej temperaturze) i dobrze umyć wszystkie naczynia kuchenne.
Od WTF’a: to jedna z pierwszych rzeczy na większości kursów/warsztatów gotowania, często budząca zdziwienie uczestników.
Wystarczą papierowe ręczniki a potem, jak wspomniano wyżej, zadbanie o odpowiednią obróbkę termiczną.

więcej o faktach i mitach przeczytasz tu: https://pl.eu-poultry.eu/fakty-i-mity/

Florenckie tradycyjne crostini z pâté z kurzych wątróbek

Przepis: Cristina Catese

SKŁADNIKI
500 g wątróbki kurzej
2 białe cebule
1/2 szklanki białego wina
2 szklanki wody
2 filety anchovies w oliwie
3 łyżki kaparów w occie
300 ml bulionu warzywnego
1 łyżka octu balsamicznego
sól
czarny pieprz
Dodatkowo:
bagietka
masło

PRZYGOTOWANIE
Wątróbki dokładnie myjemy i kroimy na małe kawałki.
Na patelni podsmażamy posiekaną cebulkę z masłem, dodajemy wątróbkę, doprawiamy solą i smażymy wątróbkę na złoty kolor.
Następnie dodajemy wino i czekamy, aż alkohol wyparuje.
Dolewamy bulion, zmniejszamy ogień i gotujemy powoli, aż płyn prawie wyparuje, a wątróbka będzie miękka.
W połowie czasu gotowania dodajemy 2 łyżki kaparów, ocet winny i anchovies.
Gdy całość będzie gotowa, odstawiamy do wystygnięcia.
Przekładamy do blendera i blendujemy do uzyskania kremowej i gładkiej konsystencji.
Gotowe pâté przekładamy do miski, dodajemy ocet balsamiczny, łyżkę kaparów, mieszamy i serwujemy ze świeżą pokrojoną bagietką.

And that’s it! Albo raczej e questo è tutto!
PS: Wina, anchovies i kaparów możecie dodać „nieco” więcej;)

Po więcej przepisów zajrzyj na: Przepisy – This is our Poultry (eu-poultry.eu)
albo jeszcze lepiej zapisz się na bezpłatne warsztaty on-line, w trakcie których między innymi właśnie pâté będzie robione.

Więcej zdjęć z warsztatów

Wymagało to trochę otwartości z mojej strony + riserczu z otrzymanych materiałów ale cieszę się, że miałem szansę zaktualizować swoje podejście/przekonania na temat drobiu, przynajmniej tego, znakowanego QAFP.
Nie wiem jak Ty, ja poczułem ulgę i tak jakby od razu większą ochotę na drobiowy ramen.
Ramen czy chociażby pyszne Kamo Mugi Soba z Uki Uki Kikuya Tokyo, które jak zawsze/przy okazji polecam, bazujące na drobiowym wywarze.

Czuwaj!

❤ polub
? skomentuj
? zapisz
? udostępnij

To jest nasz drób – strona www
#EnjoyItsfromEurope #Eupoultry #tojestnaszdrób

Gościła nas Akademia Kulinarna Whirlpool / Soho Factory

Robert | WTF

Znajdź tu ▫najlepsze jedzenie na mieście? ▫sposoby/miejsca na miejski relax? ▫winne/piwne/kawowe rarytasy? ▫gastro'kulinarne gadżety i wydarzenia?