Książki na tacy

Jeśli też cierpicie na przewlekłe i nieustępliwe poszerzenie biblioteczki, to pewnie znacie ten ból.  Na celowniku mamy obecnie kilka pozycji, trzema szczególnie chcieliśmy Was zainteresować.

Coś dla młodszych i najmłodszych

„Zdrowa kuchnia Lamelii Szczęśliwej”

źródło: swietywojciech.pl

Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo św. Wojciecha

Tę książkę na pewno sprawdzimy.

Zajrzymy do niej choćby dlatego, aby przekonać się czy tytułowa Lamelia proponuje dzieciom rzeczywiście zdrową kuchnię. Bardzo nas ciekawi w jaki sposób tematy dość nietypowe dla literatury dziecięcej, jakimi są kulinaria czy zdrowe odżywianie, zostały przedstawione przez autorkę.
Czy w sposób przystępny? Czy dzieci będą zaciekawione? Czy będą chciały spróbować „ugotować” coś z rodzicami? Czy nieśmiertelna obawa rodziców przed podawaniem dzieciom warzyw (jakby przychodziły na świat z wrodzoną awersją) zostanie pokonana…? Miejmy nadzieję, że tak. ;>
Bo jak wiadomo: Jesteś tym co jesz, a jeśli dzieci od najmłodszych lat będą jadły zdrowe posiłki to trzeba im będzie tłumaczyć kim jest lekarz, bo same na oczy go nie zobaczą.

Coś dla ekspresowych kucharzy

źródło: laurum.pl

„4-godzinny mistrz kuchni”

Autor: Timothy Ferriss
Wydawnictwo: MT biznes

Opis samej książki, jak również przedstawienie sylwetki autora, są na tyle intrygujące, zdumiewające i nietuzinkowe, że na własnej skórze będziemy chcieli się przekonać czy to nie czcze obietnice… W związku z powyższym po przeczytaniu książki powinniśmy stać się gastro-geniuszami i dowiedzieć się jak „przyswoić sobie wiedzę z 6-miesięcznego kursu gotowania w ciągu 48 godzin” co spowoduje, że „do końca życia będziemy gotować bez konieczności odwoływania się do przepisów”. Pokazane techniki i metody zdobywania wiedzy, mają ułatwić nam osiąganie doskonałości również w innych sferach życia.
Poczytamy, zobaczymy i chętnie podzielimy się wrażeniami.

Coś dla zdrowia

źródło: galaktyka.com.pl

„Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie”

Autorzy: T. Colin Campbell, Thomas M. Cambell II

Wydawnictwo: Galaktyka

Jak tylko trafiliśmy na tytuł tej książki na jednej ze stron księgarni internetowych, to od razu przypomniały nam się niedawne słowa pewnej osoby, która z dużą powagą stwierdziła, że jest to książka którą KAŻDY powinien przeczytać, gdyż może uratować jego zdrowie…
Autor (biochemik z 40 letnim doświadczeniem) na podstawie analizy wyników największego na świecie badania dotyczącego odżywiania, wskazuje (i udowadnia) jakie produkty należy wyeliminować ze swojego codziennego jadłospisu, aby uniknąć chorób cywilizacyjnych i tym samym żyć długo w zdrowiu. Choć to i tak bardzo enigmatyczne określenie tego, co kryje się w tej lekturze. Książka ma również szansę otworzyć oczy wielu ludziom, którzy po pierwsze nie wyobrażają sobie jak mogliby żyć bez mięsa czy nabiału, po drugie tym, którzy nie mają potrzeby się zastanawiać nad tym co jedzą, codziennie szpikując się chemią ukrytą w dobrodziejstwie produktów z nazwy tylko spożywczych…

Jeśli ktoś z Was miał już okazję nabyć powyższe tytuły i chciałby wymienić się z nami swoimi spostrzeżeniami, zachęcić lub przestrzec– dajcie znać poniżej.

My,  po zapoznaniu się z książkami, skonfrontujemy nasze oczekiwania z rzeczywistością i damy znać, czy było warto.

WTF?!

Znajdź tu ▫najlepsze jedzenie na mieście? ▫sposoby/miejsca na miejski relax? ▫winne/piwne/kawowe rarytasy? ▫gastro'kulinarne gadżety i wydarzenia?